Weather Haddenberg today
| 16 °C | 13 °C | 4 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 6 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 7 °C | 10 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 8:40 pm
HOURLY
sunset 8:40 pm
Weather forecast Haddenberg April 28, 2026
During the day cloudy, in the evening clear. The highest temperature 16 °C. At night the lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Haddenberg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1021 hPa | 60 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 60 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 58 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 58 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 62 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 66 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 70 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 73 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 71 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 66 % | 3 °C | 97 % | 0% | 0% | 26% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 59 % | 3 °C | 78 % | 0% | 0% | 32% | 67% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 51 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 44 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 41 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 38 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 37 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1020 hPa | 36 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 25% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1020 hPa | 36 % | 1 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1020 hPa | 38 % | 0 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1021 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1023 hPa | 39 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 42 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1024 hPa | 43 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1024 hPa | 43 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1024 hPa | 45 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 47 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1024 hPa | 48 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1025 hPa | 49 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1025 hPa | 51 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1025 hPa | 55 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1026 hPa | 54 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1026 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1026 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1026 hPa | 37 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1026 hPa | 35 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 34 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1025 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1025 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1025 hPa | 34 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 36 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1026 hPa | 40 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1027 hPa | 41 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 41 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Haddenberg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.0250; 9.0564
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Haddenberg, Germany. Weather forecast Haddenberg.
Haddenberg - weather nearby - bigger cities
Haddenberg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Haddenberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Haddenberg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Haddenberg
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 9:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 10:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 11:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:08 pm | 04/28/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |