Weather Haan tomorrow
Weather forecast Haan April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Haan, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1027 hPa | 43 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1027 hPa | 46 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1028 hPa | 46 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 42 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1028 hPa | 41 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1028 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1028 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1028 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1027 hPa | 22 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1025 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1027 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1026 hPa | 40 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1025 hPa | 28 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1022 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Haan, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.1938; 7.0133
Time zone: Europe / Berlin
Population: 29 431
Altitude: 158 m
The administrative part:
- North Rhine-Westphalia, Düsseldorf
- Düsseldorf, Düsseldorf
Something wrong, something missing?
Weather Haan, Germany. Weather forecast Haan.
Haan - weather nearby - bigger cities
Haan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Haan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Haan
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 9:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 10:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 11:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:45 pm | 04/30/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |