Weather Guntrup the day after tomorrow
Weather forecast Guntrup May 1, 2026
During the day morning clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 15 °C. At night clear. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guntrup, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1030 hPa | 66 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1031 hPa | 66 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1030 hPa | 31 % | -2 °C | 58 % | 0% | 43% | 57% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1029 hPa | 34 % | -2 °C | 77 % | 0% | 2% | 77% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1031 hPa | 57 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1030 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Guntrup, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.0694; 7.6652
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Guntrup, Germany. Weather forecast Guntrup.
Guntrup - weather nearby - bigger cities
Guntrup - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guntrup is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Guntrup
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 9:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 10:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 11:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:59 pm | 05/01/2026 5:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |