Weather Gültz long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gültz for ten days.
Saturday, May 16
13 / 2°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 9 am | |
| 13 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:03 am
sunset 9:04 pm
HOURLY
sunset 9:04 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gültz, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 98 % | 5 °C | 36 % | 0% | 25% | 17% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1002 hPa | 97 % | 3 °C | 20 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1002 hPa | 95 % | 2 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1002 hPa | 95 % | 1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1002 hPa | 97 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1002 hPa | 99 % | 2 °C | 10 % | 0% | 3% | 0% | 7% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1002 hPa | 98 % | 3 °C | 4 % | 0% | 2% | 0% | 2% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1003 hPa | 95 % | 5 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1003 hPa | 88 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1003 hPa | 79 % | 6 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1004 hPa | 72 % | 6 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1004 hPa | 66 % | 5 °C | 59 % | 0% | 58% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1004 hPa | 60 % | 5 °C | 47 % | 0% | 47% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1005 hPa | 57 % | 4 °C | 54 % | 0% | 49% | 6% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1005 hPa | 55 % | 4 °C | 72 % | 0% | 51% | 48% | 2% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1006 hPa | 55 % | 4 °C | 85 % | 0% | 68% | 48% | 13% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1006 hPa | 56 % | 4 °C | 77 % | 0% | 61% | 47% | 19% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 61 % | 5 °C | 33 % | 0% | 29% | 5% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0-0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1007 hPa | 54 % | 3 °C | 80 % | 0% | 73% | 59% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 67 % | 5 °C | 89 % | 0% | 40% | 84% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 75 % | 5 °C | 16 % | 0% | 3% | 13% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 90 % | 6 °C | 17 % | 0% | 10% | 1% | 6% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1009 hPa | 94 % | 5 °C | 31 % | 0% | 7% | 0% | 25% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 96 % | 4 °C | 16 % | 0% | 0% | 1% | 13% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 94 % | 3 °C | 15 % | 0% | 0% | 9% | 7% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 93 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 94 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1012 hPa | 95 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 95 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1012 hPa | 95 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 95 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1013 hPa | 90 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 71 % | 5 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 63 % | 5 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1014 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 53 % | 5 °C | 14 % | 0% | 13% | 2% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1014 hPa | 51 % | 4 °C | 62 % | 0% | 46% | 31% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1014 hPa | 50 % | 5 °C | 82 % | 0% | 51% | 69% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1014 hPa | 51 % | 5 °C | 83 % | 0% | 44% | 75% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 55 % | 6 °C | 69 % | 0% | 24% | 60% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 57 % | 6 °C | 60 % | 0% | 16% | 52% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 57 % | 6 °C | 44 % | 0% | 15% | 36% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0-0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1015 hPa | 63 % | 6 °C | 88 % | 0% | 45% | 84% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 80 % | 8 °C | 89 % | 0% | 45% | 87% | 0% | |
Gültz, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 53.7502; 13.1873
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gültz, Germany. Weather forecast Gültz.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gültz is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gültz
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:03 am | 9:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 16:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 9:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:13 am | 10:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:11 am | 05/16/2026 9:25 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |