Weather Gudensberg tomorrow
Weather forecast Gudensberg April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 16 °C. At night clear. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gudensberg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1029 hPa | 52 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 53 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 53 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1030 hPa | 54 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1030 hPa | 56 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1030 hPa | 57 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1030 hPa | 58 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1031 hPa | 59 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1031 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1031 hPa | 39 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1031 hPa | 30 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1030 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1030 hPa | 24 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1030 hPa | 21 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 22 % | -5 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1028 hPa | 24 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1029 hPa | 57 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1029 hPa | 54 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1027 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1023 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gudensberg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.1771; 9.3675
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Gudensberg, Germany. Weather forecast Gudensberg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gudensberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gudensberg
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 14:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 9:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 10:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 11:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:35 pm | 04/30/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |