Weather Großrott week
Weather forecast for Großrott for this and next week.
Friday, May 1
21 / 11°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
| 12 °C | 9 °C | 2 am | |
| 11 °C | 8 °C | 8 am | |
| 21 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 6:05 am
sunset 8:53 pm
HOURLY
sunset 8:53 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Großrott, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1026 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1026 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1023 hPa | 23 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1020 hPa | 30 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
1.6 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1019 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.8 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1018 hPa | 58 % | 5 °C | 99 % | 0% | 12% | 50% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1016 hPa | 45 % | 10 °C | 96 % | 0% | 10% | 25% | 95% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain showers | 20 °C 20 °C |
5.9 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 60 % | 12 °C | 35 % | 0% | 6% | 18% | 18% | |
Großrott, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 50.8833; 6.9667
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 54 m
The administrative part:
- North Rhine-Westphalia, Düsseldorf
- Cologne District, Cologne
Something wrong, something missing?
Weather Großrott, Germany. Weather forecast Großrott.
Großrott - weather nearby - bigger cities
Großrott - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Großrott is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Großrott
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:27 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 10:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 11:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |