Weather Großer Gudenberg week
Weather forecast for Großer Gudenberg for this and next week.
Tuesday, May 5
15 / 10°C
| 0.4 mm | 7 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 2 am | |
| 10 °C | 9 °C | 8 am | |
| 15 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 8:52 pm
HOURLY
sunset 8:52 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Großer Gudenberg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 9% | 20% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1014 hPa | 72 % | 9 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1013 hPa | 78 % | 9 °C | 58 % | 0% | 49% | 25% | 0% | |
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 90 % | 8 °C | 11 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 80 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 21 °C 20 °C |
5.3 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1006 hPa | 47 % | 9 °C | 100 % | 0% | 4% | 96% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
4.3 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1005 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 8% | 50% | 100% | |
Großer Gudenberg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.3669; 9.2717
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Großer Gudenberg, Germany. Weather forecast Großer Gudenberg.
Großer Gudenberg - weather nearby - bigger cities
Großer Gudenberg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Großer Gudenberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Großer Gudenberg
data are always in the local timeSun and light
May 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 15:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 11:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/05/2026 12:32 am | 05/05/2026 7:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |