Weather Gremmelsbach weekend
Weather forecast for Gremmelsbach for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, in the afternoon rain showers, in the evening partly cloudy. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy.
Sunday, May 17
14 / 4°C
| 0.1 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gremmelsbach, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 86 % | 3 °C | 23 % | 0% | 18% | 10% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 4 °C | 8 % | 0% | 4% | 5% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 3 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 3 °C | 5 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 2 °C | 6 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 91 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 91 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 71 % | 5 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 64 % | 4 °C | 12 % | 0% | 5% | 3% | 6% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 57 % | 4 °C | 48 % | 0% | 7% | 10% | 40% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1016 hPa | 54 % | 3 °C | 90 % | 0% | 3% | 19% | 88% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1016 hPa | 53 % | 4 °C | 96 % | 0% | 1% | 15% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1015 hPa | 49 % | 3 °C | 97 % | 0% | 8% | 22% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1015 hPa | 73 % | 7 °C | 13 % | 0% | 1% | 7% | 6% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 83 % | 3 °C | 4 % | 0% | 2% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1015 hPa | 67 % | 5 °C | 42 % | 0% | 0% | 4% | 41% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
6.8 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1015 hPa | 71 % | 8 °C | 98 % | 0% | 56% | 81% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 11 % | 0% | 3% | 9% | 0% | |
Gremmelsbach, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.1585; 8.2569
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 799 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Gremmelsbach, Germany. Weather forecast Gremmelsbach.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gremmelsbach is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gremmelsbach
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 15:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:15 am | 11:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:31 am | 05/17/2026 10:40 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |