Weather Grashalde week
Weather forecast for Grashalde for this and next week.
Friday, May 15
8 / 4°C
| 0.5 mm | 13 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Grashalde, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
10 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1002 hPa | 73 % | 3 °C | 98 % | 0% | 18% | 93% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1003 hPa | 75 % | 4 °C | 99 % | 0% | 68% | 95% | 89% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1003 hPa | 76 % | 4 °C | 93 % | 0% | 18% | 85% | 80% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1003 hPa | 68 % | 2 °C | 92 % | 0% | 12% | 50% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1004 hPa | 72 % | 2 °C | 91 % | 0% | 10% | 89% | 46% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1005 hPa | 81 % | 3 °C | 61 % | 0% | 6% | 57% | 20% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1006 hPa | 89 % | 3 °C | 62 % | 0% | 4% | 60% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1006 hPa | 92 % | 2 °C | 8 % | 0% | 6% | 2% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 92 % | 2 °C | 10 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1007 hPa | 93 % | 1 °C | 12 % | 0% | 12% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 92 % | 1 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1007 hPa | 92 % | 1 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 94 % | 1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 95 % | 1 °C | 2 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1008 hPa | 95 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1008 hPa | 94 % | 1 °C | 11 % | 0% | 11% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 85 % | 2 °C | 49 % | 0% | 48% | 13% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 80 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 6% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1009 hPa | 74 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1009 hPa | 70 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 33% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 66 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 42% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1010 hPa | 63 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1010 hPa | 63 % | 1 °C | 87 % | 0% | 85% | 22% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1010 hPa | 61 % | 1 °C | 38 % | 0% | 9% | 32% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1011 hPa | 55 % | 1 °C | 22 % | 0% | 13% | 18% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1010 hPa | 52 % | 0 °C | 35 % | 0% | 24% | 27% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1011 hPa | 54 % | 0 °C | 51 % | 0% | 34% | 34% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 59 % | 1 °C | 46 % | 0% | 38% | 28% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 2 °C | 43 % | 0% | 22% | 30% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1013 hPa | 82 % | 3 °C | 17 % | 0% | 11% | 7% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 86 % | 3 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 90 % | 2 °C | 7 % | 0% | 4% | 6% | 0% | |
Grashalde, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.0089; 8.7152
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 922 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Grashalde, Germany. Weather forecast Grashalde.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Grashalde is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Grashalde
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 8:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 15:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:29 am | 05/15/2026 7:41 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |