Weather Götzendorf, Bavaria weekend
Weather forecast for Götzendorf, Bavaria for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast.
Friday, May 1
19 / 5°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Götzendorf, Bavaria, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1029 hPa | 42 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1030 hPa | 48 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1029 hPa | 52 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1029 hPa | 54 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 54 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 53 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 54 % | -3 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1030 hPa | 52 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1030 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1030 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1029 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1028 hPa | 34 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1027 hPa | 33 % | 2 °C | 14 % | 0% | 3% | 13% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1025 hPa | 45 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 52 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1023 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1019 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Götzendorf, Bavaria, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.6819; 13.4183
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Götzendorf, Bavaria, Germany. Weather forecast Götzendorf, Bavaria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Götzendorf, Bavaria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Götzendorf, Bavaria
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 8:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:25 pm | 05/01/2026 5:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |