Weather Glöwitz long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Glöwitz for ten days.
Saturday, May 23
17 / 13°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 17 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 4:51 am
sunset 9:20 pm
HOURLY
sunset 9:20 pm
|
|
|
|
Weather forecast Glöwitz, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1028 hPa | 89 % | 11 °C | 16 % | 0% | 3% | 0% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1028 hPa | 85 % | 12 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1028 hPa | 76 % | 13 °C | 32 % | 0% | 4% | 0% | 28% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1026 hPa | 80 % | 13 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
Sunday 05/24/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1026 hPa | 86 % | 11 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1025 hPa | 84 % | 12 °C | 24 % | 0% | 11% | 0% | 12% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1024 hPa | 73 % | 13 °C | 22 % | 0% | 2% | 4% | 18% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1022 hPa | 79 % | 13 °C | 19 % | 0% | 10% | 12% | 0% | |
Glöwitz, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 54.3695; 12.7711
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Glöwitz, Germany. Weather forecast Glöwitz.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Glöwitz is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Glöwitz
data are always in the local timeSun and light
May 23, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:51 am | 9:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 16:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:01 am | 10:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:46 am | 11:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/23/2026 12:17 pm | 05/24/2026 2:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |