Weather Glentorf long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Glentorf for ten days.
Wednesday, Apr 29
15 / 2°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 9 am | |
| 13 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:49 am
sunset 8:39 pm
HOURLY
sunset 8:39 pm
|
|
|
|
Weather forecast Glentorf, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 63 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 66 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1027 hPa | 69 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 76 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1028 hPa | 71 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1028 hPa | 62 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1028 hPa | 52 % | -1 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1028 hPa | 42 % | -1 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1029 hPa | 33 % | -3 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1029 hPa | 30 % | -3 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1028 hPa | 30 % | -3 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1028 hPa | 30 % | -2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 32 % | -1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 31 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1028 hPa | 30 % | -1 °C | 7 % | 0% | 6% | 5% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1028 hPa | 30 % | -2 °C | 9 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 32 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1028 hPa | 37 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1029 hPa | 42 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1029 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1030 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1030 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1031 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1031 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1031 hPa | 68 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1031 hPa | 71 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1031 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1031 hPa | 73 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1032 hPa | 66 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1032 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1031 hPa | 27 % | -3 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1029 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Glentorf, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.3267; 10.8018
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Glentorf, Germany. Weather forecast Glentorf.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Glentorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Glentorf
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 9:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 10:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 11:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:16 pm | 04/29/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |