Weather Gemeinheitskopf today
Weather forecast Gemeinheitskopf April 28, 2026
During the day clear, in the evening overcast. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night rain. The lowest temperature 3 °C. Total rainfall 1.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gemeinheitskopf, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1025 hPa | 75 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1025 hPa | 72 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1023 hPa | 52 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1020 hPa | 65 % | 2 °C | 100 % | 0% | 4% | 29% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
1.4 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1019 hPa | 88 % | 2 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 37% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1016 hPa | 97 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
2.4 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1015 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
4.9 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1013 hPa | 95 % | 6 °C | 93 % | 0% | 89% | 29% | 19% | |
Gemeinheitskopf, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.3911; 8.3772
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 565 m
The administrative part:
- North Rhine-Westphalia, Düsseldorf
- Regierungsbezirk Arnsberg, Arnsberg
Something wrong, something missing?
Weather Gemeinheitskopf, Germany. Weather forecast Gemeinheitskopf.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gemeinheitskopf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gemeinheitskopf
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gemeinheitskopf
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 10:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 11:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:11 pm | 04/28/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |