Weather Geisingen, Baden-Württemberg Region week
Weather forecast for Geisingen, Baden-Württemberg Region for this and next week.
Friday, May 1
18 / 6°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 6 °C | 3 °C | 2 am | |
| 6 °C | 3 °C | 8 am | |
| 18 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:38 pm
HOURLY
sunset 8:38 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Geisingen, Baden-Württemberg Region, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1024 hPa | 32 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1025 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1020 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1021 hPa | 58 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1021 hPa | 55 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 9% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 19 °C |
1.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1019 hPa | 46 % | 8 °C | 99 % | 0% | 14% | 25% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 82 % | 11 °C | 25 % | 0% | 1% | 14% | 14% | |
Geisingen, Baden-Württemberg Region, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 47.9250; 8.6500
Time zone: Europe / Berlin
Population: 6 048
Altitude: 752 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Geisingen, Baden-Württemberg Region, Germany. Weather forecast Geisingen, Baden-Württemberg Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Geisingen, Baden-Württemberg Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Geisingen, Baden-Württemberg Region
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 14:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 9:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:59 am | 10:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:43 pm | 05/01/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |