Weather Geinsheim, Hesse long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Geinsheim, Hesse for ten days.
Thursday, May 21
21 / 12°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 12 °C | 12 °C | 2 am | |
| 13 °C | 13 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 9:13 pm
HOURLY
sunset 9:13 pm
|
|
|
|
Weather forecast Geinsheim, Hesse, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1027 hPa | 95 % | 11 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1029 hPa | 93 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1029 hPa | 49 % | 9 °C | 97 % | 0% | 97% | 49% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 64 % | 12 °C | 14 % | 0% | 2% | 12% | 2% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1030 hPa | 89 % | 10 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1031 hPa | 80 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 45 % | 10 °C | 50 % | 0% | 49% | 22% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1029 hPa | 53 % | 12 °C | 10 % | 0% | 10% | 1% | 0% | |
Geinsheim, Hesse, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 49.8825; 8.3964
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Geinsheim, Hesse, Germany. Weather forecast Geinsheim, Hesse.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Geinsheim, Hesse is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Geinsheim, Hesse
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 9:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 15:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:58 am | 10:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:38 am | 12:11 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10 am | 05/22/2026 2:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |