Weather Freital today
Weather forecast Freital April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the evening clear. The highest temperature 14 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Freital, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1020 hPa | 68 % | 1 °C | 89 % | 0% | 0% | 39% | 82% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 73 % | 1 °C | 79 % | 0% | 0% | 61% | 43% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1022 hPa | 36 % | -1 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1023 hPa | 42 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1026 hPa | 64 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1028 hPa | 58 % | -2 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 28 % | -5 °C | 88 % | 0% | 0% | 88% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1026 hPa | 39 % | -2 °C | 96 % | 0% | 0% | 95% | 12% | |
Freital, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.0017; 13.6488
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Freital, Germany. Weather forecast Freital.
Freital - weather nearby - bigger cities
Freital - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Freital is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Freital
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Freital
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:23 am | 10:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |