Weather Freistett long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Freistett for ten days.
Monday, May 4
21 / 14°C
| 0.2 mm | 5 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 2 am | |
| 14 °C | 14 °C | 8 am | |
| 21 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 8:47 pm
HOURLY
sunset 8:47 pm
|
|
|
|
Weather forecast Freistett, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 75 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 73 % | 9 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 49 % | 9 °C | 32 % | 0% | 3% | 24% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1013 hPa | 63 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 6% | 89% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1013 hPa | 89 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1011 hPa | 78 % | 11 °C | 92 % | 0% | 0% | 18% | 92% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1008 hPa | 48 % | 11 °C | 100 % | 0% | 1% | 85% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-northeast |
1006 hPa | 77 % | 14 °C | 97 % | 0% | 1% | 6% | 97% | |
Freistett, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.6712; 7.9393
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 134 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Freistett, Germany. Weather forecast Freistett.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Freistett is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Freistett
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 9:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 10:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 11:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:17 pm | 05/04/2026 6:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |