Weather Fischbach, Baden-Württemberg Region today
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 8:30 pm
HOURLY
sunset 8:30 pm
Weather forecast Fischbach, Baden-Württemberg Region April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fischbach, Baden-Württemberg Region, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 61 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 51 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 45 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 42 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 39 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1014 hPa | 34 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 30 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 28 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 29% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 26 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 84% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 26 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 28 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 34 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1014 hPa | 38 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1014 hPa | 41 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 41 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 41 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 42 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 14 °C 11 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 43 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 48 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 49 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 82% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 49 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 78% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1016 hPa | 49 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 46% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 49 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1017 hPa | 50 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 51 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 51 % | 1 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 47 % | 2 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 45 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1018 hPa | 41 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1017 hPa | 37 % | 2 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1017 hPa | 33 % | 1 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1017 hPa | 31 % | 1 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1017 hPa | 29 % | 0 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1017 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1017 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1018 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1018 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1019 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1020 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1021 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Fischbach, Baden-Württemberg Region, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 47.6703; 9.4075
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Fischbach, Baden-Württemberg Region, Germany. Weather forecast Fischbach, Baden-Württemberg Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fischbach, Baden-Württemberg Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Fischbach, Baden-Württemberg Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Fischbach, Baden-Württemberg Region
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 14:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:09 pm | 04/28/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |