Weather Finken-Berg tomorrow
Weather forecast Finken-Berg April 30, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon light rain, in the evening overcast. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 1.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Finken-Berg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1015 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 4% | 81% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 3 °C | 57 % | 0% | 55% | 13% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1015 hPa | 67 % | 4 °C | 89 % | 0% | 85% | 61% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1015 hPa | 55 % | 2 °C | 98 % | 0% | 97% | 38% | 0% | |
Finken-Berg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.7048; 7.2144
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Finken-Berg, Germany. Weather forecast Finken-Berg.
Finken-Berg - weather nearby - bigger cities
Finken-Berg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Finken-Berg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Finken-Berg
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 10:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 11:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:45 pm | 04/30/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |