Weather Feilshof today
Weather forecast Feilshof April 29, 2026
During the day morning rain, later morning overcast, in the evening rain. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 3.1 mm. At night the lowest temperature 7 °C. Total rainfall 4.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Feilshof, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
1.5 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 67 % | 1 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1014 hPa | 68 % | 4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.3 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 82 % | 5 °C | 99 % | 0% | 97% | 99% | 5% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
4.5 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1010 hPa | 90 % | 6 °C | 100 % | 0% | 90% | 100% | 82% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 7 °C 5 °C |
1.3 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1011 hPa | 94 % | 5 °C | 78 % | 0% | 35% | 68% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 71% | 55% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 63 % | 1 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 0% | |
Feilshof, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 49.8313; 10.7785
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Feilshof, Germany. Weather forecast Feilshof.
Feilshof - weather nearby - bigger cities
Feilshof - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Feilshof is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Feilshof
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Feilshof
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 9:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 9:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:15 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |