Weather Fährsee week
Weather forecast for Fährsee for this and next week.
Wednesday, Apr 29
12 / 1°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 7 °C | 5 °C | 9 am | |
| 11 °C | 8 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 7 °C | 4 °C | 9 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fährsee, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1028 hPa | 70 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1028 hPa | 76 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1029 hPa | 80 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1029 hPa | 81 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1029 hPa | 80 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1029 hPa | 81 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1029 hPa | 83 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1030 hPa | 73 % | -1 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1030 hPa | 60 % | -2 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1030 hPa | 48 % | -2 °C | 10 % | 0% | 4% | 5% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1031 hPa | 38 % | -4 °C | 20 % | 0% | 6% | 15% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1031 hPa | 38 % | -3 °C | 43 % | 0% | 10% | 37% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1031 hPa | 38 % | -2 °C | 59 % | 0% | 22% | 47% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1031 hPa | 37 % | -2 °C | 55 % | 0% | 42% | 24% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1031 hPa | 37 % | -1 °C | 51 % | 0% | 32% | 27% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1031 hPa | 37 % | -1 °C | 40 % | 0% | 22% | 22% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1031 hPa | 36 % | -2 °C | 39 % | 0% | 7% | 34% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1031 hPa | 35 % | -2 °C | 25 % | 0% | 3% | 23% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1031 hPa | 35 % | -3 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1031 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1031 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1032 hPa | 55 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1032 hPa | 60 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1033 hPa | 63 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1033 hPa | 71 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1033 hPa | 77 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1033 hPa | 80 % | -1 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1033 hPa | 64 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1031 hPa | 38 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1029 hPa | 63 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Fährsee, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 53.1289; 13.5722
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Fährsee, Germany. Weather forecast Fährsee.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fährsee is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fährsee
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 9:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 10:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:59 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:05 pm | 04/29/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |