Weather Ettels-Berg today
Weather forecast Ettels-Berg April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ettels-Berg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1022 hPa | 95 % | 1 °C | 31 % | 0% | 28% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1023 hPa | 86 % | 0 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1022 hPa | 46 % | -2 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 56 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1023 hPa | 79 % | -2 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1024 hPa | 68 % | -1 °C | 57 % | 0% | 54% | 16% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1025 hPa | 41 % | -3 °C | 49 % | 0% | 7% | 49% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1026 hPa | 54 % | -2 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Ettels-Berg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.2784; 8.5989
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Ettels-Berg, Germany. Weather forecast Ettels-Berg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ettels-Berg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ettels-Berg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ettels-Berg
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 10:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:38 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:25 pm | 04/29/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |