Weather Erlenbach, Hesse week
Weather forecast for Erlenbach, Hesse for this and next week.
Sunday, May 17
15 / 5°C
| 0.2 mm | 8 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Erlenbach, Hesse, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 90 % | 5 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1015 hPa | 92 % | 5 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1015 hPa | 93 % | 5 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1015 hPa | 95 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1015 hPa | 95 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 4 °C | 7 % | 0% | 1% | 6% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 92 % | 5 °C | 6 % | 0% | 1% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1016 hPa | 86 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1016 hPa | 79 % | 7 °C | 30 % | 0% | 3% | 7% | 21% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1016 hPa | 73 % | 7 °C | 81 % | 0% | 14% | 11% | 74% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1016 hPa | 69 % | 7 °C | 93 % | 0% | 17% | 21% | 88% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1016 hPa | 66 % | 7 °C | 99 % | 0% | 5% | 41% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1016 hPa | 58 % | 5 °C | 100 % | 0% | 10% | 22% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1016 hPa | 54 % | 5 °C | 96 % | 0% | 22% | 35% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1016 hPa | 57 % | 6 °C | 97 % | 0% | 40% | 81% | 84% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 60 % | 6 °C | 88 % | 0% | 16% | 81% | 31% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 58 % | 6 °C | 61 % | 0% | 27% | 56% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1015 hPa | 59 % | 6 °C | 44 % | 0% | 31% | 29% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 60 % | 6 °C | 54 % | 0% | 36% | 36% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1015 hPa | 75 % | 9 °C | 69 % | 0% | 15% | 11% | 60% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 85 % | 6 °C | 23 % | 0% | 7% | 22% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 76 % | 8 °C | 89 % | 0% | 0% | 14% | 87% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 14 °C |
2.3 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1017 hPa | 72 % | 9 °C | 96 % | 0% | 44% | 82% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1018 hPa | 91 % | 11 °C | 54 % | 0% | 30% | 46% | 1% | |
Erlenbach, Hesse, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 49.6452; 9.0119
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Erlenbach, Hesse, Germany. Weather forecast Erlenbach, Hesse.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Erlenbach, Hesse is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Erlenbach, Hesse
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 9:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 15:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 9:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 10:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:54 am | 11:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:20 am | 05/17/2026 10:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |