Weather Erdmannsweiler weekend
Weather forecast for Erdmannsweiler for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast.
Friday, May 1
20 / 7°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Erdmannsweiler, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1025 hPa | 38 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1026 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1023 hPa | 36 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1021 hPa | 51 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1022 hPa | 71 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1021 hPa | 67 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 44 % | 8 °C | 47 % | 0% | 9% | 40% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1017 hPa | 65 % | 10 °C | 94 % | 0% | 7% | 25% | 93% | |
Erdmannsweiler, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.1438; 8.4525
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 751 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Erdmannsweiler, Germany. Weather forecast Erdmannsweiler.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Erdmannsweiler is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Erdmannsweiler
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:44 pm | 05/01/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |