Weather Eppendorf today
| 11 °C | 8 °C | 9 am | |
| 17 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 8:49 pm
HOURLY
sunset 8:49 pm
Weather forecast Eppendorf April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eppendorf, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1021 hPa | 41 % | 0 °C | 64 % | 0% | 0% | 63% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1021 hPa | 48 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 96% | 53% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 55 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 55 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 56 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 56 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 91% | 76% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 56 % | 0 °C | 91 % | 0% | 0% | 18% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1021 hPa | 54 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 38% | 97% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 50 % | 1 °C | 44 % | 0% | 0% | 12% | 36% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 45 % | 1 °C | 30 % | 0% | 0% | 13% | 20% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 39 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 32 % | 0 °C | 17 % | 0% | 0% | 13% | 6% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 26 % | -1 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 24 % | -2 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 24 % | -1 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 25 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1021 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1021 hPa | 26 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1022 hPa | 29 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 30 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1023 hPa | 30 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 32 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 35 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 41 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 43 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1025 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1026 hPa | 52 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1026 hPa | 52 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1026 hPa | 48 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 38 % | -2 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1027 hPa | 29 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1027 hPa | 24 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 25 % | -3 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 25 % | -2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 25 % | -2 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1026 hPa | 25 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 23 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1025 hPa | 23 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1025 hPa | 26 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1026 hPa | 28 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1026 hPa | 31 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1027 hPa | 32 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1027 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Eppendorf, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 51.4560; 7.1739
Time zone: Europe / Berlin
Altitude: 111 m
The administrative part:
- North Rhine-Westphalia, Düsseldorf
- Regierungsbezirk Arnsberg, Arnsberg
Something wrong, something missing?
Weather Eppendorf, Germany. Weather forecast Eppendorf.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eppendorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Eppendorf
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Eppendorf
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 9:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 10:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 11:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:16 pm | 04/28/2026 4:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |