Weather Englmannszell today
| 17 °C | 14 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 12 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 9 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 6 °C | 10 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 8:26 pm
HOURLY
sunset 8:26 pm
Weather forecast Englmannszell April 29, 2026
Afternoon in the afternoon clear. The highest temperature 17 °C. At night clear. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Englmannszell, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1022 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1022 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1022 hPa | 32 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1021 hPa | 25 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1021 hPa | 23 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1021 hPa | 23 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1021 hPa | 24 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1022 hPa | 25 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1023 hPa | 27 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1024 hPa | 29 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1025 hPa | 27 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 29 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 33 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1028 hPa | 34 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 36 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 37 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1028 hPa | 39 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 39 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 40 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1029 hPa | 41 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1030 hPa | 40 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1030 hPa | 37 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1029 hPa | 33 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1029 hPa | 25 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1028 hPa | 20 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1028 hPa | 18 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1027 hPa | 18 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1027 hPa | 21 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1026 hPa | 24 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1026 hPa | 25 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1026 hPa | 26 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1026 hPa | 29 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1027 hPa | 32 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1028 hPa | 32 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1028 hPa | 32 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Englmannszell, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 48.6002; 11.4112
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Englmannszell, Germany. Weather forecast Englmannszell.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Englmannszell is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Englmannszell
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Englmannszell
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:11 pm | 04/29/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |