Weather Elfershausen, Bavaria tomorrow
| 7 °C | 6 °C | 9 am | |
| 10 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:32 am
sunset 9:01 pm
HOURLY
sunset 9:01 pm
Weather forecast Elfershausen, Bavaria May 16, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the evening clear. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Elfershausen, Bavaria, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1004 hPa | 93 % | 4 °C | 10 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1004 hPa | 94 % | 4 °C | 18 % | 0% | 18% | 10% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1005 hPa | 95 % | 4 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1005 hPa | 96 % | 3 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1005 hPa | 96 % | 2 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1006 hPa | 96 % | 2 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1006 hPa | 98 % | 2 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1007 hPa | 98 % | 3 °C | 83 % | 71% | 75% | 8% | 43% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1007 hPa | 94 % | 4 °C | 83 % | 57% | 72% | 22% | 35% | |
| 9 AM
3 AM
| fog | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1007 hPa | 87 % | 5 °C | 85 % | 26% | 74% | 15% | 43% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 83 % | 6 °C | 96 % | 0% | 92% | 5% | 49% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1008 hPa | 73 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1008 hPa | 68 % | 4 °C | 50 % | 0% | 45% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1009 hPa | 63 % | 4 °C | 45 % | 0% | 39% | 11% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1008 hPa | 60 % | 4 °C | 96 % | 0% | 96% | 12% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1009 hPa | 60 % | 4 °C | 81 % | 0% | 78% | 18% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1009 hPa | 60 % | 4 °C | 32 % | 0% | 11% | 21% | 2% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1009 hPa | 57 % | 4 °C | 37 % | 0% | 18% | 24% | 1% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1009 hPa | 56 % | 3 °C | 37 % | 0% | 23% | 20% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 59 % | 3 °C | 35 % | 0% | 8% | 26% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1010 hPa | 69 % | 5 °C | 25 % | 0% | 13% | 10% | 7% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 73 % | 4 °C | 7 % | 0% | 4% | 5% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1012 hPa | 76 % | 3 °C | 10 % | 0% | 8% | 7% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1013 hPa | 80 % | 4 °C | 5 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1013 hPa | 84 % | 4 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 86 % | 3 °C | 14 % | 0% | 11% | 7% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 89 % | 3 °C | 10 % | 0% | 9% | 3% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 91 % | 3 °C | 7 % | 0% | 7% | 2% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 92 % | 3 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 93 % | 3 °C | 27 % | 0% | 12% | 17% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 94 % | 3 °C | 11 % | 0% | 7% | 6% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 91 % | 4 °C | 27 % | 0% | 17% | 12% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 84 % | 5 °C | 60 % | 0% | 18% | 53% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 80 % | 5 °C | 96 % | 0% | 18% | 96% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 78 % | 6 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1016 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1016 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 59% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 74 % | 6 °C | 93 % | 0% | 78% | 78% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 57% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 62% | 99% | 97% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1015 hPa | 66 % | 6 °C | 98 % | 0% | 18% | 69% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1014 hPa | 59 % | 6 °C | 95 % | 0% | 20% | 46% | 90% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 58 % | 5 °C | 90 % | 0% | 48% | 81% | 47% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1014 hPa | 72 % | 7 °C | 35 % | 0% | 0% | 33% | 2% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 75 % | 6 °C | 53 % | 0% | 3% | 52% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 80 % | 6 °C | 80 % | 0% | 10% | 80% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1014 hPa | 85 % | 6 °C | 88 % | 0% | 4% | 88% | 0% | |
Elfershausen, Bavaria, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 50.1474; 9.9615
Time zone: Europe / Berlin
Population: 3 005
Altitude: 198 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Elfershausen, Bavaria, Germany. Weather forecast Elfershausen, Bavaria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Elfershausen, Bavaria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Elfershausen, Bavaria
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 9:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 15:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 10:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:46 am | 11:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:41 am | 05/16/2026 9:17 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |