Weather Eimeldingen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Eimeldingen for ten days.
Monday, May 4
17 / 12°C
| 1.0 mm | 7 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 17 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:46 pm
HOURLY
sunset 8:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Eimeldingen, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.9 mm | 0.1 m/s0 km/h south |
1013 hPa | 57 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 78% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 79 % | 8 °C | 99 % | 0% | 12% | 99% | 51% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1013 hPa | 61 % | 9 °C | 98 % | 0% | 1% | 93% | 75% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1011 hPa | 66 % | 10 °C | 75 % | 0% | 0% | 38% | 61% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-southeast |
1011 hPa | 86 % | 8 °C | 77 % | 0% | 0% | 1% | 76% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west |
1010 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 6% | 27% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1007 hPa | 54 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 29% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1005 hPa | 61 % | 11 °C | 89 % | 0% | 0% | 9% | 88% | |
Eimeldingen, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 47.6333; 7.6000
Time zone: Europe / Berlin
Population: 2 194
Altitude: 264 m
The administrative part:
- Baden-Württemberg, Stuttgart
- Freiburg Region, Freiburg im Breisgau
Something wrong, something missing?
Weather Eimeldingen, Germany. Weather forecast Eimeldingen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eimeldingen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Eimeldingen
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 10:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:57 am | 10:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:13 pm | 05/04/2026 6:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |