Weather Eichelburg weekend
Weather forecast for Eichelburg for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday morning morning overcast, later morning rain.
Friday, May 1
8 / 3°C
| 0.8 mm | 19 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eichelburg, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1026 hPa | 65 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1026 hPa | 70 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1025 hPa | 50 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1025 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 7% | 97% | 93% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1025 hPa | 82 % | 0 °C | 98 % | 0% | 2% | 53% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
1.3 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 74 % | 0 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
Eichelburg, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 49.2383; 11.1743
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Eichelburg, Germany. Weather forecast Eichelburg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eichelburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Eichelburg
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 9:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 9:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:39 am | 10:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:36 pm | 05/01/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |