Weather Eberswalde-Finow today
| 13 °C | 10 °C | 4 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 6 pm | |
| 10 °C | 7 °C | 8 pm | |
| 7 °C | 4 °C | 10 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
Weather forecast Eberswalde-Finow April 29, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eberswalde-Finow, Germany extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1030 hPa | 30 % | -4 °C | 42 % | 0% | 0% | 42% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1030 hPa | 30 % | -4 °C | 51 % | 0% | 0% | 51% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1030 hPa | 29 % | -4 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1030 hPa | 30 % | -4 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1029 hPa | 28 % | -4 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 5% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1029 hPa | 28 % | -4 °C | 16 % | 0% | 0% | 14% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 44 % | -1 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1030 hPa | 49 % | -2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1031 hPa | 53 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1031 hPa | 55 % | -2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1032 hPa | 58 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1032 hPa | 61 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1032 hPa | 63 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1032 hPa | 66 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1032 hPa | 68 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1032 hPa | 70 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1032 hPa | 75 % | -2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1032 hPa | 70 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1033 hPa | 61 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1033 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1032 hPa | 40 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1032 hPa | 39 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1032 hPa | 38 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1031 hPa | 37 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1031 hPa | 36 % | 2 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1031 hPa | 36 % | 2 °C | 2 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1030 hPa | 36 % | 2 °C | 3 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1030 hPa | 37 % | 2 °C | 7 % | 0% | 1% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1029 hPa | 39 % | 3 °C | 42 % | 0% | 0% | 9% | 35% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1029 hPa | 48 % | 5 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 46% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1029 hPa | 53 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1029 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 64 % | 4 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1030 hPa | 70 % | 4 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
Eberswalde-Finow, Germany - information
State: GermanyGPS coordinates: 52.8402; 13.7672
Time zone: Europe / Berlin
Something wrong, something missing?
Weather Eberswalde-Finow, Germany. Weather forecast Eberswalde-Finow.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eberswalde-Finow is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Eberswalde-Finow
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Eberswalde-Finow
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 9:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:01 am | 11:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |