Weather Servoz today
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 8:37 pm
HOURLY
sunset 8:37 pm
Weather forecast Servoz April 28, 2026
During the day overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 3.3 mm. At night light rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Servoz, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 67 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 21% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 70 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1017 hPa | 72 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 24% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 74 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 50% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 97% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 74 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 82% | 84% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1016 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1016 hPa | 58 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1016 hPa | 58 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1016 hPa | 58 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1016 hPa | 59 % | 4 °C | 100 % | 0% | 12% | 98% | 95% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1016 hPa | 60 % | 5 °C | 97 % | 0% | 19% | 91% | 86% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 68 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1016 hPa | 76 % | 6 °C | 100 % | 0% | 59% | 100% | 94% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1016 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1017 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 41% | 91% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 48% | 90% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.4 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 42% | 88% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 41% | 91% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 37% | 95% | 96% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 92 % | 7 °C | 98 % | 15% | 83% | 89% | 6% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 91 % | 7 °C | 99 % | 4% | 64% | 93% | 86% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 7% | 61% | 98% | 90% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1016 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 9% | 90% | 99% | 51% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1016 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 10% | 93% | 100% | 4% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 10% | 87% | 98% | 1% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 92 % | 7 °C | 84 % | 10% | 60% | 77% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1016 hPa | 87 % | 7 °C | 81 % | 12% | 68% | 35% | 15% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 81 % | 7 °C | 85 % | 14% | 70% | 72% | 24% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1016 hPa | 79 % | 7 °C | 84 % | 14% | 72% | 50% | 16% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1016 hPa | 78 % | 8 °C | 73 % | 11% | 71% | 36% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 74 % | 8 °C | 82 % | 9% | 81% | 22% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1016 hPa | 72 % | 8 °C | 89 % | 6% | 85% | 27% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1016 hPa | 71 % | 8 °C | 96 % | 3% | 95% | 40% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1016 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 1% | 100% | 39% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 70 % | 7 °C | 97 % | 0% | 96% | 34% | 3% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 73 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 45% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1017 hPa | 78 % | 8 °C | 75 % | 0% | 64% | 53% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1017 hPa | 79 % | 8 °C | 60 % | 0% | 48% | 43% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1017 hPa | 84 % | 7 °C | 37 % | 0% | 31% | 24% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1017 hPa | 88 % | 7 °C | 32 % | 0% | 32% | 3% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 90 % | 6 °C | 13 % | 0% | 8% | 0% | 4% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1018 hPa | 89 % | 6 °C | 12 % | 0% | 10% | 2% | 0% | |
Servoz, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.9319; 6.7621
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Servoz, France. Weather forecast Servoz.
Servoz - weather nearby - bigger cities
Servoz - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Servoz is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Servoz
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Servoz
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 9:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 9:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:26 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:20 pm | 04/28/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |