Weather Servel today
| 15 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 5 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 10 pm |
sunrise 6:57 am
sunset 9:26 pm
HOURLY
sunset 9:26 pm
Weather forecast Servel April 29, 2026
From morning untill noon light rain showers, in the afternoon rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 5.4 mm. At night overcast. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Servel, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.9 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 90% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.8 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1015 hPa | 87 % | 9 °C | 87 % | 0% | 0% | 63% | 67% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain showers | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 9.4 m/s34 km/h east-northeast |
1014 hPa | 83 % | 9 °C | 50 % | 0% | 1% | 47% | 4% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 11.5 m/s41 km/h east-northeast |
1014 hPa | 81 % | 9 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 1% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.4 m/s45 km/h east-northeast |
1014 hPa | 72 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 15% | 2% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 12.4 m/s45 km/h east-northeast |
1014 hPa | 66 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 11.9 m/s43 km/h east-northeast |
1014 hPa | 65 % | 9 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 11.8 m/s42 km/h east-northeast |
1013 hPa | 64 % | 9 °C | 36 % | 0% | 0% | 3% | 35% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 11.9 m/s43 km/h east-northeast |
1013 hPa | 63 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 3% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 12.4 m/s45 km/h east-northeast |
1013 hPa | 64 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 12.6 m/s45 km/h east-northeast |
1012 hPa | 67 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 87% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 12 °C |
0.3 mm | 12.8 m/s46 km/h east |
1012 hPa | 71 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 12 °C |
2.1 mm | 11.1 m/s40 km/h east-northeast |
1012 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.4 m/s37 km/h east-northeast |
1012 hPa | 84 % | 10 °C | 99 % | 0% | 7% | 71% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 12 °C |
1.1 mm | 10.0 m/s36 km/h east-northeast |
1012 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 14 °C 12 °C |
0.5 mm | 11.4 m/s41 km/h east-southeast |
1012 hPa | 83 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 97% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 12.2 m/s44 km/h east |
1012 hPa | 78 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 91% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 10.8 m/s39 km/h east |
1012 hPa | 75 % | 10 °C | 66 % | 0% | 0% | 34% | 50% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 8.5 m/s31 km/h east-southeast |
1013 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 77% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-southeast |
1013 hPa | 76 % | 10 °C | 100 % | 0% | 1% | 93% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1013 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 77% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h east |
1012 hPa | 66 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 43% | 97% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 10.3 m/s37 km/h east-southeast |
1012 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h east-southeast |
1012 hPa | 73 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 11% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h east-southeast |
1012 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 16% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-southeast |
1013 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-southeast |
1013 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1014 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-southeast |
1013 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1014 hPa | 67 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1014 hPa | 66 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 31% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1014 hPa | 63 % | 12 °C | 75 % | 0% | 0% | 48% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-southeast |
1014 hPa | 61 % | 12 °C | 43 % | 0% | 0% | 39% | 6% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain showers | 20 °C 20 °C |
1.8 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1014 hPa | 61 % | 12 °C | 72 % | 0% | 9% | 18% | 62% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain showers | 18 °C 18 °C |
5.8 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1014 hPa | 75 % | 14 °C | 85 % | 0% | 27% | 50% | 70% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.6 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 86 % | 14 °C | 96 % | 0% | 53% | 54% | 85% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1015 hPa | 92 % | 14 °C | 74 % | 0% | 13% | 22% | 60% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 92 % | 14 °C | 64 % | 0% | 4% | 28% | 50% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1015 hPa | 95 % | 14 °C | 89 % | 0% | 55% | 52% | 59% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1016 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 35% | 95% | 88% | 78% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1017 hPa | 97 % | 12 °C | 92 % | 57% | 74% | 37% | 55% | |
Servel, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.7458; -3.4886
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Servel, France. Weather forecast Servel.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Servel is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Servel
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Servel
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:57 am | 9:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:11 pm | 14:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:21 am | 10:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:38 am | 10:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 11:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:14 pm | 04/29/2026 5:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |