Weather Salin-de-Giraud long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Salin-de-Giraud for ten days.
Monday, May 4
17 / 15°C
| 27.9 mm | 37 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 17 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 6:29 am
sunset 8:46 pm
HOURLY
sunset 8:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Salin-de-Giraud, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
16.3 mm | 8.8 m/s32 km/h east-southeast |
1014 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 55% | 100% | 93% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 15 °C 14 °C |
1.3 mm | 11.0 m/s40 km/h southeast |
1011 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 86% | 17% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
1.7 mm | 10.2 m/s37 km/h east-southeast |
1012 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 97% | 20% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
8.6 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1011 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
11.4 mm | 8.4 m/s30 km/h east-southeast |
1010 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
2.8 mm | 9.0 m/s32 km/h southeast |
1007 hPa | 93 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 80% | 39% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1007 hPa | 89 % | 16 °C | 47 % | 0% | 47% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
3.1 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 81 % | 13 °C | 18 % | 0% | 16% | 0% | 1% | |
Salin-de-Giraud, France - information
State: FranceGPS coordinates: 43.4138; 4.7320
Time zone: Europe / Paris
Altitude: 3 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Salin-de-Giraud, France. Weather forecast Salin-de-Giraud.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Salin-de-Giraud is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Salin-de-Giraud
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:37 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 9:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:36 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:04 pm | 05/04/2026 7:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |