Weather Saint-Remimont, Lorraine the day after tomorrow
Weather forecast Saint-Remimont, Lorraine April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saint-Remimont, Lorraine, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1021 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1021 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1021 hPa | 43 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1021 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1021 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1021 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1022 hPa | 42 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1022 hPa | 43 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 46 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1022 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1021 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1021 hPa | 32 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1020 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1019 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1019 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1020 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1022 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1023 hPa | 58 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1021 hPa | 50 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1019 hPa | 66 % | 13 °C | 72 % | 0% | 14% | 26% | 60% | |
Saint-Remimont, Lorraine, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.2452; 5.8997
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Saint-Remimont, Lorraine, France. Weather forecast Saint-Remimont, Lorraine.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saint-Remimont, Lorraine is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Saint-Remimont, Lorraine
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 8:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:33 pm | 14:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 9:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 10:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:44 pm | 04/30/2026 5:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |