Weather Saint-Germain-de-Pasquier weekend
Weather forecast for Saint-Germain-de-Pasquier for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, later morning light rain, in the afternoon initially light rain, later rain. Sunday during the day morning heavy rain, later morning light rain.
Friday, May 1
24 / 12°C
| 4.0 mm | 15 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saint-Germain-de-Pasquier, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1019 hPa | 40 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1020 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 41 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1020 hPa | 43 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1020 hPa | 44 % | 1 °C | 14 % | 0% | 4% | 14% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 43 % | 2 °C | 21 % | 0% | 5% | 20% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1021 hPa | 42 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1021 hPa | 43 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1021 hPa | 46 % | 9 °C | 28 % | 0% | 1% | 28% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1020 hPa | 48 % | 11 °C | 57 % | 0% | 9% | 13% | 47% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 23 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1020 hPa | 50 % | 12 °C | 99 % | 0% | 8% | 10% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 24 °C 24 °C |
2.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1019 hPa | 49 % | 12 °C | 99 % | 0% | 89% | 92% | 85% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1020 hPa | 75 % | 14 °C | 98 % | 0% | 5% | 52% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1020 hPa | 74 % | 14 °C | 99 % | 0% | 14% | 52% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.6 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1020 hPa | 73 % | 14 °C | 91 % | 0% | 28% | 22% | 85% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1020 hPa | 74 % | 14 °C | 50 % | 0% | 19% | 10% | 31% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1019 hPa | 74 % | 13 °C | 59 % | 0% | 10% | 18% | 49% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1020 hPa | 99 % | 11 °C | 97 % | 0% | 80% | 0% | 86% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1018 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 49% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 20 °C |
0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 70 % | 13 °C | 100 % | 0% | 23% | 94% | 58% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
1.9 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1013 hPa | 78 % | 14 °C | 98 % | 0% | 21% | 25% | 97% | |
Saint-Germain-de-Pasquier, France - information
State: FranceGPS coordinates: 49.2461; 1.0000
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Saint-Germain-de-Pasquier, France. Weather forecast Saint-Germain-de-Pasquier.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saint-Germain-de-Pasquier is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Saint-Germain-de-Pasquier
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:34 am | 9:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:53 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 9:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 11:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:18 pm | 05/01/2026 5:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |