Weather Saint-Gérand today
Weather forecast Saint-Gérand April 29, 2026
From morning untill noon heavy rain, in the afternoon light rain, in the evening overcast. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 14.0 mm. At night the lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saint-Gérand, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
5.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1018 hPa | 84 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 9 °C 6 °C |
8.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 3 °C | 88 % | 0% | 0% | 39% | 85% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.8 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1014 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 17% | 97% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1014 hPa | 53 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 61 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 22 °C 22 °C |
0.8 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1014 hPa | 51 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 78 % | 14 °C | 95 % | 0% | 0% | 29% | 94% | |
Saint-Gérand, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.1085; -2.8908
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Saint-Gérand, France. Weather forecast Saint-Gérand.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saint-Gérand is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Saint-Gérand
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Saint-Gérand
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:56 am | 9:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 14:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:21 am | 9:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:38 am | 10:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 11:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:11 pm | 04/29/2026 5:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |