Weather Saffré today
Weather forecast Saffré April 28, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saffré, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 73 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1020 hPa | 78 % | 6 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1020 hPa | 45 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1017 hPa | 52 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 66 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1019 hPa | 72 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1018 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1017 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saffré, France - information
State: FranceGPS coordinates: 47.5015; -1.5788
Time zone: Europe / Paris
Population: 2 884
Altitude: 27 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Saffré, France. Weather forecast Saffré.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saffré is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Saffré
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Saffré
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:54 am | 9:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:03 pm | 14:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:19 am | 9:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:38 am | 10:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 11:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:55 pm | 04/28/2026 5:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |