Weather Sablières long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sablières for ten days.
Monday, May 4
15 / 5°C
| 4.5 mm | 7 km/h |
| 5 °C | 3 °C | 2 am | |
| 8 °C | 7 °C | 8 am | |
| 15 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 8 pm |
sunrise 6:29 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sablières, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 96 % | 4 °C | 4 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1016 hPa | 85 % | 5 °C | 86 % | 0% | 78% | 48% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 14 °C |
4.4 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1013 hPa | 56 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 8% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northwest |
1013 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 11% | 18% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1014 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 15% | 9% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.2 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 94 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 8% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
5.1 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1011 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 59% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
3.3 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 96% | 95% | 100% | |
Sablières, France - information
State: FranceGPS coordinates: 44.5319; 4.0745
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Sablières, France. Weather forecast Sablières.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sablières is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sablières
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:40 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 9:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 10:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:12 pm | 05/04/2026 7:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |