Weather Renazé long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Renazé for ten days.
Monday, May 4
17 / 9°C
| 1.9 mm | 2 km/h |
| 9 °C | 9 °C | 2 am | |
| 9 °C | 9 °C | 8 am | |
| 15 °C | 15 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 6:41 am
sunset 9:21 pm
HOURLY
sunset 9:21 pm
|
|
|
|
Weather forecast Renazé, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 96 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.5 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1012 hPa | 75 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 90% | 80% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 63 % | 9 °C | 86 % | 0% | 12% | 70% | 50% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 63% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
4.7 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1009 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
10.5 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1009 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 22% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
7.4 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1009 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 41% | 99% | 76% | |
Renazé, France - information
State: FranceGPS coordinates: 47.7930; -1.0571
Time zone: Europe / Paris
Population: 2 940
Altitude: 72 m
The administrative part:
- Pays de la Loire Region, Nantes
- Mayenne, Laval, Pays de la Loire
Something wrong, something missing?
Weather Renazé, France. Weather forecast Renazé.
Renazé - weather nearby - bigger cities
Renazé - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Renazé is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Renazé
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:41 am | 9:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2 pm | 14:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:06 am | 9:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 10:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 11:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:50 pm | 05/04/2026 7:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |