Weather Les Forges, Lorraine tomorrow
| 13 °C | 11 °C | 9 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 6:19 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
Weather forecast Les Forges, Lorraine April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 20 °C. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Les Forges, Lorraine, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1015 hPa | 47 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 41% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1015 hPa | 45 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 45 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 23% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 47 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 61% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 24% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 57 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 59 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 61 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 60 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 57 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1018 hPa | 51 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1018 hPa | 46 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1018 hPa | 41 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1018 hPa | 37 % | 3 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1017 hPa | 35 % | 3 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 35 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 35 % | 4 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1017 hPa | 36 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1017 hPa | 41 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 43 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 41 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 40 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 47 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1022 hPa | 51 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1022 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1021 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1021 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 32 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1020 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 30 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 35 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 35 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1022 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Les Forges, Lorraine, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.1775; 6.3885
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Les Forges, Lorraine, France. Weather forecast Les Forges, Lorraine.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Les Forges, Lorraine is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Les Forges, Lorraine
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:31 pm | 14:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 9:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 10:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 10:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:32 pm | 04/29/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |