Weather Les Forges, Brittany today
| 14 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 10 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 11 pm |
sunrise 6:57 am
sunset 9:19 pm
HOURLY
sunset 9:19 pm
Weather forecast Les Forges, Brittany April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening rain showers. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 2.1 mm. At night heavy rain showers. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 9.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Les Forges, Brittany, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
11 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1019 hPa | 66 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1019 hPa | 66 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 64 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1019 hPa | 62 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1019 hPa | 62 % | 4 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1019 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1019 hPa | 51 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 17 °C 15 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1018 hPa | 52 % | 6 °C | 34 % | 0% | 21% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1017 hPa | 54 % | 7 °C | 51 % | 0% | 29% | 36% | 6% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 17 °C 15 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1017 hPa | 55 % | 7 °C | 51 % | 0% | 22% | 23% | 27% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1017 hPa | 56 % | 7 °C | 64 % | 0% | 26% | 43% | 31% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1016 hPa | 57 % | 7 °C | 60 % | 0% | 18% | 20% | 46% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1016 hPa | 59 % | 6 °C | 78 % | 0% | 68% | 53% | 21% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1016 hPa | 60 % | 6 °C | 44 % | 0% | 27% | 18% | 19% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 6 °C | 43 % | 0% | 14% | 25% | 22% | |
| 9 PM
3 PM
| rain showers | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1016 hPa | 64 % | 6 °C | 22 % | 0% | 0% | 14% | 10% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain showers | 11 °C 9 °C |
1.2 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1016 hPa | 69 % | 5 °C | 82 % | 0% | 0% | 63% | 60% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1016 hPa | 82 % | 7 °C | 94 % | 0% | 0% | 46% | 91% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1016 hPa | 89 % | 8 °C | 68 % | 0% | 7% | 43% | 52% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1015 hPa | 90 % | 8 °C | 6 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1015 hPa | 90 % | 8 °C | 38 % | 0% | 0% | 37% | 5% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1014 hPa | 88 % | 7 °C | 53 % | 0% | 0% | 50% | 21% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
3.1 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1014 hPa | 88 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 41% | 91% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
5.6 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1013 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1013 hPa | 89 % | 7 °C | 76 % | 0% | 0% | 18% | 75% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1012 hPa | 88 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1013 hPa | 83 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1013 hPa | 76 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1012 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1012 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1012 hPa | 59 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 13% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1011 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 6% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1011 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1011 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1011 hPa | 61 % | 11 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1011 hPa | 62 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 82% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1011 hPa | 69 % | 11 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 73 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 95% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1010 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 65% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1010 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 96% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1011 hPa | 75 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1011 hPa | 65 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 37% | 100% | |
Les Forges, Brittany, France - information
State: FranceGPS coordinates: 48.0178; -2.6468
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Les Forges, Brittany, France. Weather forecast Les Forges, Brittany.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Les Forges, Brittany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Les Forges, Brittany
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Les Forges, Brittany
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:57 am | 9:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:22 am | 9:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:40 am | 10:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 11:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:59 pm | 04/28/2026 5:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |