Weather Les Cardaires today
| 22 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 5 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 10 pm |
sunrise 6:29 am
sunset 8:36 pm
HOURLY
sunset 8:36 pm
Weather forecast Les Cardaires April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 22 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Les Cardaires, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 19 % | 0% | 0% | 5% | 14% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1015 hPa | 87 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 2% | 43% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 87 % | 8 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 89 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 92 % | 6 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1015 hPa | 95 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1014 hPa | 94 % | 6 °C | 99 % | 2% | 4% | 0% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 7% | 9% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 80 % | 7 °C | 96 % | 0% | 4% | 0% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 66 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 45 % | 6 °C | 36 % | 0% | 0% | 3% | 35% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 34 % | 3 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1014 hPa | 28 % | 2 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1013 hPa | 29 % | 3 °C | 46 % | 0% | 0% | 28% | 23% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1013 hPa | 34 % | 5 °C | 90 % | 0% | 0% | 89% | 18% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 36 % | 6 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 37 % | 6 °C | 22 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1013 hPa | 36 % | 5 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1013 hPa | 36 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1014 hPa | 38 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 55 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 55 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 56 % | 5 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 61 % | 5 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 5 °C | 53 % | 0% | 0% | 1% | 53% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 74 % | 5 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 5 °C | 13 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 79 % | 5 °C | 23 % | 0% | 5% | 18% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1017 hPa | 80 % | 5 °C | 37 % | 4% | 19% | 3% | 18% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1017 hPa | 83 % | 5 °C | 71 % | 20% | 33% | 0% | 57% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1017 hPa | 83 % | 5 °C | 53 % | 32% | 40% | 3% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1018 hPa | 74 % | 7 °C | 24 % | 0% | 17% | 8% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1018 hPa | 61 % | 8 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1017 hPa | 50 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1017 hPa | 46 % | 8 °C | 13 % | 0% | 0% | 11% | 1% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1018 hPa | 44 % | 8 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1018 hPa | 47 % | 8 °C | 25 % | 0% | 1% | 21% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.9 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1018 hPa | 49 % | 9 °C | 33 % | 0% | 7% | 18% | 18% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain showers | 21 °C 20 °C |
6.4 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1018 hPa | 50 % | 10 °C | 74 % | 0% | 34% | 46% | 38% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1019 hPa | 71 % | 12 °C | 100 % | 0% | 19% | 64% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 59 % | 10 °C | 100 % | 0% | 25% | 28% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
2.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1019 hPa | 63 % | 10 °C | 100 % | 0% | 79% | 94% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.4 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1020 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 43% | 96% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1020 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 74% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1021 hPa | 96 % | 13 °C | 96 % | 0% | 88% | 89% | 35% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1021 hPa | 95 % | 12 °C | 48 % | 0% | 32% | 20% | 11% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1022 hPa | 94 % | 11 °C | 21 % | 0% | 18% | 4% | 1% | |
Les Cardaires, France - information
State: FranceGPS coordinates: 43.9715; 6.1315
Time zone: Europe / Paris
Altitude: 656 m
The administrative part:
- Provence-Alpes-Côte d'Azur Region, Marseille
- Alpes-de-Haute-Provence, Digne-les-Bains
Something wrong, something missing?
Weather Les Cardaires, France. Weather forecast Les Cardaires.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Les Cardaires is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Les Cardaires
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Les Cardaires
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 9:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:31 pm | 04/29/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |