Weather Lépine, Nord-Pas-de-Calais tomorrow
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 9:35 pm
HOURLY
sunset 9:35 pm
Weather forecast Lépine, Nord-Pas-de-Calais May 16, 2026
During the day partly cloudy, in the afternoon light rain showers, in the evening rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 3.3 mm. At night the lowest temperature 6 °C. Total rainfall 2.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lépine, Nord-Pas-de-Calais, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain showers | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 93 % | 5 °C | 68 % | 0% | 27% | 60% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 94 % | 5 °C | 37 % | 0% | 8% | 35% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 95 % | 5 °C | 35 % | 0% | 17% | 33% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 5 °C | 27 % | 0% | 7% | 25% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 98 % | 5 °C | 28 % | 0% | 7% | 26% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1007 hPa | 97 % | 5 °C | 12 % | 9% | 10% | 1% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1007 hPa | 95 % | 5 °C | 8 % | 2% | 1% | 7% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain showers | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1007 hPa | 95 % | 6 °C | 34 % | 0% | 7% | 30% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1008 hPa | 91 % | 7 °C | 57 % | 0% | 22% | 45% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1008 hPa | 78 % | 6 °C | 21 % | 0% | 9% | 14% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1009 hPa | 65 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1009 hPa | 55 % | 2 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1010 hPa | 55 % | 3 °C | 65 % | 0% | 0% | 45% | 61% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1010 hPa | 56 % | 3 °C | 29 % | 0% | 0% | 27% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1010 hPa | 57 % | 4 °C | 37 % | 0% | 18% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1010 hPa | 58 % | 4 °C | 31 % | 0% | 20% | 23% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1010 hPa | 60 % | 5 °C | 35 % | 0% | 15% | 29% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 13 °C 10 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h west-southwest |
1009 hPa | 58 % | 5 °C | 48 % | 0% | 16% | 43% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1009 hPa | 66 % | 6 °C | 83 % | 0% | 41% | 75% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1009 hPa | 74 % | 7 °C | 89 % | 0% | 29% | 85% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h west-southwest |
1009 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 33% | 99% | 80% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1009 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 92% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1010 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 6.6 m/s24 km/h southwest |
1010 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 99% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1010 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.5 mm | 7.4 m/s27 km/h west-southwest |
1010 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 40% | 100% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1010 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 25% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1010 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 4% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h west-southwest |
1010 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1010 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.8 mm | 7.1 m/s26 km/h west-southwest |
1010 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.3 m/s26 km/h southwest |
1010 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 54% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1010 hPa | 94 % | 10 °C | 93 % | 0% | 85% | 32% | 40% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1011 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 0% | 30% | 96% | 49% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1011 hPa | 86 % | 9 °C | 76 % | 0% | 21% | 33% | 57% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1011 hPa | 82 % | 9 °C | 89 % | 0% | 18% | 68% | 64% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1012 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 20% | 94% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1012 hPa | 74 % | 9 °C | 100 % | 0% | 16% | 97% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 72 % | 8 °C | 100 % | 0% | 9% | 81% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 4% | 77% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 76 % | 0% | 6% | 68% | 38% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 18% | 91% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 47% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 73 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 54% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1012 hPa | 77 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 42% | 94% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1013 hPa | 78 % | 7 °C | 99 % | 0% | 35% | 69% | 97% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1013 hPa | 77 % | 7 °C | 99 % | 0% | 39% | 92% | 96% | |
Lépine, Nord-Pas-de-Calais, France - information
State: FranceGPS coordinates: 50.3771; 1.7259
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Lépine, Nord-Pas-de-Calais, France. Weather forecast Lépine, Nord-Pas-de-Calais.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lépine, Nord-Pas-de-Calais is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lépine, Nord-Pas-de-Calais
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 9:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:49 pm | 15:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 10:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 11:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:15 am | 12:26 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:14 am | 05/16/2026 9:53 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |