Weather Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur today
| 13 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 5 pm | |
| 7 °C | 6 °C | 10 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 8:34 pm
HOURLY
sunset 8:34 pm
Weather forecast Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon light rain. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night the lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1018 hPa | 67 % | 0 °C | 14 % | 0% | 10% | 0% | 4% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1018 hPa | 72 % | 0 °C | 75 % | 0% | 3% | 0% | 75% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1018 hPa | 75 % | 0 °C | 41 % | 0% | 1% | 0% | 40% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 78 % | 0 °C | 66 % | 0% | 1% | 0% | 65% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 81 % | 0 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 82 % | 0 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1016 hPa | 83 % | -1 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1016 hPa | 83 % | -1 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1017 hPa | 70 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 2% | 97% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1016 hPa | 60 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 20% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 48 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 23% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 40 % | -1 °C | 100 % | 0% | 4% | 31% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 37 % | -1 °C | 100 % | 0% | 31% | 59% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1013 hPa | 32 % | -1 °C | 99 % | 0% | 11% | 90% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 29 % | -2 °C | 93 % | 0% | 3% | 88% | 71% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 31 % | -1 °C | 91 % | 0% | 3% | 57% | 81% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 35 % | -1 °C | 79 % | 0% | 13% | 57% | 51% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 12 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1012 hPa | 42 % | 0 °C | 96 % | 0% | 24% | 88% | 85% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1013 hPa | 54 % | 1 °C | 100 % | 0% | 52% | 99% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 94% | 97% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 75 % | 3 °C | 100 % | 0% | 91% | 84% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1015 hPa | 79 % | 4 °C | 100 % | 0% | 98% | 76% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 92% | 55% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1016 hPa | 80 % | 3 °C | 100 % | 1% | 72% | 66% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 3 °C | 100 % | 0% | 60% | 64% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 91 % | 3 °C | 98 % | 2% | 56% | 39% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 92 % | 3 °C | 100 % | 1% | 79% | 3% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 92 % | 3 °C | 100 % | 3% | 49% | 1% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 94 % | 3 °C | 98 % | 4% | 79% | 4% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 95 % | 3 °C | 97 % | 5% | 97% | 0% | 1% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 3 °C | 97 % | 6% | 97% | 0% | 6% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 96 % | 3 °C | 97 % | 7% | 95% | 1% | 43% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 86 % | 3 °C | 82 % | 0% | 47% | 0% | 70% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 73 % | 3 °C | 61 % | 3% | 38% | 0% | 39% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 61 % | 2 °C | 88 % | 0% | 61% | 3% | 63% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1014 hPa | 50 % | 1 °C | 96 % | 0% | 51% | 1% | 91% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 41 % | 0 °C | 96 % | 0% | 41% | 27% | 94% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 41 % | 0 °C | 99 % | 0% | 36% | 43% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 38 % | 0 °C | 100 % | 0% | 9% | 46% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1013 hPa | 37 % | 0 °C | 100 % | 0% | 11% | 68% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 35 % | 0 °C | 100 % | 0% | 27% | 75% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1013 hPa | 36 % | -1 °C | 100 % | 0% | 12% | 96% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1013 hPa | 39 % | 0 °C | 100 % | 0% | 26% | 99% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1014 hPa | 46 % | 0 °C | 100 % | 0% | 10% | 98% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 1 °C | 100 % | 0% | 5% | 87% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 68 % | 2 °C | 78 % | 1% | 3% | 67% | 38% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 3 °C | 77 % | 3% | 7% | 71% | 14% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1017 hPa | 81 % | 4 °C | 61 % | 6% | 14% | 54% | 3% | |
Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France - information
State: FranceGPS coordinates: 44.7169; 6.6146
Time zone: Europe / Paris
Altitude: 1360 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France. Weather forecast Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Le Villard, Provence-Alpes-Côte d'Azur
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:31 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:22 pm | 04/28/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |