Weather Bruté weekend
Weather forecast for Bruté for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday from morning untill noon overcast, later morning rain showers. Sunday from morning untill noon cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast.
Friday, May 15
13 / 12°C
| 0.3 mm | 37 km/h |
| 13 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 11 pm |
sunrise 6:36 am
sunset 9:42 pm
HOURLY
sunset 9:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bruté, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 10.2 m/s37 km/h northwest |
1011 hPa | 68 % | 7 °C | 65 % | 0% | 7% | 10% | 58% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 13 °C 10 °C |
0.3 mm | 10.2 m/s37 km/h northwest |
1011 hPa | 65 % | 6 °C | 18 % | 0% | 9% | 9% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 10.3 m/s37 km/h northwest |
1011 hPa | 70 % | 7 °C | 24 % | 0% | 8% | 19% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h north-northwest |
1012 hPa | 69 % | 6 °C | 26 % | 0% | 10% | 10% | 11% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h north-northwest |
1012 hPa | 70 % | 6 °C | 23 % | 0% | 12% | 13% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 6 °C | 14 % | 0% | 7% | 7% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h north-northwest |
1013 hPa | 71 % | 6 °C | 79 % | 0% | 30% | 71% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h northwest |
1013 hPa | 68 % | 5 °C | 96 % | 0% | 48% | 92% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northwest |
1013 hPa | 64 % | 4 °C | 93 % | 0% | 50% | 86% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h northwest |
1012 hPa | 64 % | 4 °C | 93 % | 0% | 78% | 70% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northwest |
1012 hPa | 65 % | 5 °C | 78 % | 0% | 46% | 61% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northwest |
1012 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 42% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1012 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 55% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1012 hPa | 64 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1012 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 6.3 m/s23 km/h west-southwest |
1012 hPa | 79 % | 8 °C | 99 % | 0% | 68% | 99% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 7.1 m/s26 km/h west-southwest |
1012 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1012 hPa | 84 % | 9 °C | 82 % | 0% | 46% | 76% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-northwest |
1013 hPa | 78 % | 9 °C | 72 % | 0% | 41% | 61% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-northwest |
1013 hPa | 78 % | 9 °C | 50 % | 0% | 29% | 16% | 21% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west |
1013 hPa | 75 % | 9 °C | 43 % | 0% | 7% | 6% | 35% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h west |
1013 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 32% | 6% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west |
1012 hPa | 72 % | 8 °C | 100 % | 0% | 83% | 64% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h west |
1012 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 94% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west |
1012 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 47% | 85% | 95% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1012 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1012 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 73% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1013 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 35% | 72% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1013 hPa | 74 % | 9 °C | 89 % | 0% | 10% | 78% | 46% | |
Bruté, France - information
State: FranceGPS coordinates: 47.3483; -3.1849
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Bruté, France. Weather forecast Bruté.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bruté is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bruté
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:36 am | 9:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:09 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 10:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 11:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 12:04 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:19 am | 05/15/2026 8:30 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |