Weather Brouage weekend
Weather forecast for Brouage for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning cloudy, in the afternoon rain. Sunday from morning untill noon rain, in the afternoon partly cloudy, in the evening light rain showers.
Friday, May 15
16 / 15°C
| 0.9 mm | 28 km/h |
| 13 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 11 pm |
sunrise 6:32 am
sunset 9:29 pm
HOURLY
sunset 9:29 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Brouage, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 13 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1010 hPa | 60 % | 5 °C | 40 % | 0% | 23% | 32% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northwest |
1010 hPa | 64 % | 6 °C | 22 % | 0% | 10% | 17% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northwest |
1010 hPa | 62 % | 5 °C | 10 % | 0% | 5% | 7% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.2 mm | 6.6 m/s24 km/h northwest |
1011 hPa | 60 % | 5 °C | 35 % | 0% | 21% | 30% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| rain showers | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1012 hPa | 68 % | 6 °C | 65 % | 0% | 34% | 55% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain showers | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1012 hPa | 81 % | 7 °C | 74 % | 0% | 29% | 67% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1012 hPa | 83 % | 8 °C | 88 % | 0% | 16% | 87% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1012 hPa | 85 % | 7 °C | 53 % | 0% | 18% | 51% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
0.3 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1012 hPa | 86 % | 7 °C | 70 % | 0% | 39% | 56% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1012 hPa | 87 % | 7 °C | 17 % | 0% | 9% | 14% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1012 hPa | 87 % | 7 °C | 60 % | 0% | 24% | 51% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 89 % | 7 °C | 28 % | 0% | 19% | 21% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1012 hPa | 91 % | 7 °C | 33 % | 0% | 10% | 29% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 90 % | 8 °C | 33 % | 0% | 28% | 15% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1013 hPa | 84 % | 7 °C | 43 % | 0% | 42% | 16% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1014 hPa | 73 % | 6 °C | 14 % | 0% | 11% | 10% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1014 hPa | 66 % | 6 °C | 35 % | 0% | 2% | 33% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 64 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 64 % | 6 °C | 63 % | 0% | 25% | 62% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1015 hPa | 62 % | 7 °C | 65 % | 0% | 52% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1015 hPa | 62 % | 7 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1015 hPa | 67 % | 8 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1014 hPa | 74 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1014 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
1014 hPa | 84 % | 10 °C | 96 % | 0% | 64% | 94% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1014 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 35% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1014 hPa | 82 % | 10 °C | 98 % | 0% | 25% | 89% | 85% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1015 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 22% | 79% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1015 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 15% | 24% | 100% | |
Brouage, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.8666; -1.0703
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Brouage, France. Weather forecast Brouage.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Brouage is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Brouage
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:32 am | 9:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 10:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 10:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:20 am | 11:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:14 am | 05/15/2026 8:16 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |