Weather Brevans long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Brevans for ten days.
Thursday, Apr 30
24 / 10°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Brevans, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 42 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 52 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1017 hPa | 49 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 45 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1017 hPa | 40 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1017 hPa | 39 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 38 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 37 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 37 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1016 hPa | 37 % | 8 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 37 % | 8 °C | 14 % | 0% | 3% | 14% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 39 % | 7 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 49 % | 9 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1020 hPa | 74 % | 10 °C | 9 % | 0% | 8% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1022 hPa | 70 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1021 hPa | 46 % | 10 °C | 23 % | 0% | 10% | 13% | 6% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1019 hPa | 60 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 14% | 90% | |
Brevans, France - information
State: FranceGPS coordinates: 47.0970; 5.5248
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Brevans, France. Weather forecast Brevans.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Brevans is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Brevans
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 8:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:35 pm | 14:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 9:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 10:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 10:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:44 pm | 04/30/2026 5:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |