Weather Bracon weekend
Weather forecast for Bracon for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, in the afternoon light rain showers, in the evening clear. Sunday during the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon cloudy.
Friday, May 15
5 / 2°C
| 1.3 mm | 12 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bracon, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
8 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 92 % | 3 °C | 100 % | 0% | 98% | 99% | 87% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1005 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 88% | 98% | 46% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1005 hPa | 88 % | 3 °C | 82 % | 0% | 75% | 16% | 20% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1006 hPa | 88 % | 3 °C | 58 % | 0% | 46% | 24% | 1% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1006 hPa | 87 % | 3 °C | 98 % | 0% | 98% | 14% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1006 hPa | 87 % | 2 °C | 71 % | 0% | 66% | 24% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1006 hPa | 91 % | 3 °C | 26 % | 0% | 23% | 7% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1007 hPa | 95 % | 1 °C | 35 % | 0% | 32% | 9% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain showers | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1008 hPa | 94 % | 1 °C | 32 % | 0% | 27% | 10% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1009 hPa | 90 % | 0 °C | 46 % | 0% | 37% | 18% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 91 % | 0 °C | 15 % | 0% | 10% | 6% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 93 % | 0 °C | 30 % | 0% | 21% | 10% | 2% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 95 % | 0 °C | 20 % | 3% | 11% | 9% | 2% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 0 °C | 54 % | 3% | 27% | 38% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 0 °C | 89 % | 10% | 53% | 76% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| light sleet | 1 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 0 °C | 100 % | 17% | 98% | 99% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| sleet | 1 °C -1 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 96 % | 0 °C | 100 % | 25% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 98 % | 1 °C | 100 % | 36% | 100% | 94% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 14% | 100% | 91% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1011 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 5% | 100% | 94% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 1% | 100% | 38% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1012 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1013 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 86 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1013 hPa | 83 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 79 % | 3 °C | 49 % | 0% | 35% | 25% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 71 % | 2 °C | 28 % | 0% | 20% | 21% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 69 % | 2 °C | 21 % | 0% | 19% | 12% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1013 hPa | 70 % | 2 °C | 18 % | 0% | 17% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 78 % | 2 °C | 10 % | 0% | 9% | 2% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 87 % | 1 °C | 5 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 87 % | 0 °C | 6 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
Bracon, France - information
State: FranceGPS coordinates: 46.9307; 5.8817
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Bracon, France. Weather forecast Bracon.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bracon is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bracon
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 9:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 15:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:43 am | 05/15/2026 7:50 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |