Weather Bollwiller weekend
Weather forecast for Bollwiller for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, in the afternoon overcast. Sunday during the day morning overcast, later morning light rain.
Friday, May 1
23 / 7°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 17 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 6:13 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bollwiller, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1023 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 43 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1024 hPa | 49 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1024 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1025 hPa | 51 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1025 hPa | 53 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1025 hPa | 55 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1026 hPa | 46 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1026 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1026 hPa | 30 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1026 hPa | 28 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1025 hPa | 27 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 26 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1024 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1023 hPa | 22 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1022 hPa | 19 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1022 hPa | 19 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 27 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1021 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1022 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1022 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1022 hPa | 45 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1022 hPa | 49 % | 3 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1022 hPa | 51 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1022 hPa | 65 % | 6 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1018 hPa | 34 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 52 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
Bollwiller, France - information
State: FranceGPS coordinates: 47.8583; 7.2618
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Bollwiller, France. Weather forecast Bollwiller.
Bollwiller - weather nearby - bigger cities
Bollwiller - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bollwiller is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bollwiller
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 9:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 10:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 10:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:48 pm | 05/01/2026 5:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |