Weather Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur today
| 19 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 5 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Weather forecast Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 20 °C. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1014 hPa | 77 % | 11 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 74 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 71 % | 9 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 69 % | 9 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 69 % | 8 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1013 hPa | 69 % | 8 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1013 hPa | 69 % | 8 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1013 hPa | 68 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1014 hPa | 62 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1014 hPa | 51 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1014 hPa | 49 % | 8 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1014 hPa | 61 % | 11 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1014 hPa | 59 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1014 hPa | 54 % | 10 °C | 15 % | 0% | 0% | 11% | 8% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1014 hPa | 51 % | 9 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1014 hPa | 44 % | 7 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 43 % | 7 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1014 hPa | 43 % | 7 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1014 hPa | 46 % | 7 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 56 % | 9 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 58 % | 9 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 57 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1014 hPa | 57 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 27 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 28 % | 0% | 0% | 27% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 65 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1016 hPa | 65 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northeast |
1016 hPa | 62 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 10 °C | 54 % | 0% | 0% | 7% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h east-southeast |
1019 hPa | 54 % | 9 °C | 35 % | 0% | 6% | 28% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1020 hPa | 53 % | 9 °C | 66 % | 0% | 0% | 2% | 65% | |
Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France - information
State: FranceGPS coordinates: 43.6285; 7.0953
Time zone: Europe / Paris
Population: 7 737
Altitude: 65 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France. Weather forecast Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur - weather nearby - bigger cities
Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Biot, Provence-Alpes-Côte d'Azur
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 10:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:27 pm | 04/29/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |